HIPOTEKA

Ceny mieszkań na rynku nieruchomości idą w górę, dlatego nic w tym dziwnego, że wielu osób nie stać na zakup mieszkania za gotówkę.

Bardzo często decydują się one na skorzystanie z kredytu hipotecznego oferowanego przez banki. W przypadku późniejszej sprzedaży wiele osób obawia się, zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką. Nabycie takiego mieszkania wcale nie musi wiązać się z problemami.

Jest kilka rozwiązań takiej sytuacji.

  • Istnieje możliwość spłaty pozostałej części kredytu przed sprzedażą nieruchomości z środków własnych. Sprzedający otrzymuje wtedy z banku zaświadczenie o spłacie zadłużenia oraz zgodę na wykreślenie hipoteki.
  • Zakup mieszkania z hipoteką, jest to opcja często wykorzystywana przy zakupie nieruchomości obciążonej. Sprzedający powinien uzyskać promesę z banku, w której wierzyciel wyraża zgodę na wykreślenie hipoteki w przypadku spłaty długu oraz zaświadczenie wskazujące wysokość zadłużenia na dzień aktu notarialnego. Podczas wizyty u notariusza część środków zostanie przelana na konto banku w celu spłaty pozostałej kwoty hipoteki a reszta środków zostanie wpłacona na konto sprzedającego. Jednocześnie notariusz składa wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.
  • Należy pamiętać, aby w przypadku spłaty złożyć do sądu wniosek o wykreślenie hipoteki, ponieważ wiele osób o tym zapomina i zadłużenie widnieje mimo jego spłaty. Czas rozpatrywania takiego wniosku może potrwać nawet do kilku miesięcy.

Jeżeli masz mieszkanie obciążone hipoteką lub zastanawiasz się nad zakupem takiego skontaktuj się z nami a we wszystkim Ci pomożemy.
Zapewniamy pomoc ze strony profesjonalistów, z którymi na co dzień współpracujemy.