PRAWA I OBOWIĄZKI NAJEMCY

Jesteś najemcą? A może wynajmujesz mieszkanie i chcesz wiedzieć jakie Twoi najemcy mają prawa?

Przeczytaj koniecznie dzisiejszy post! 

Jako najemca masz wiele praw i obowiązków – tak samo jak wynajmujący, dlatego chcemy dziś nakreślić najważniejsze z nich, które być może Cię zaskoczą.

1. Zwrot kaucji.
W niektórych sytuacjach wynajmujący może nie zwrócić Ci kaucji, ze względu na stan mieszkania, który pozostawiłeś po wynajmie. Jeżeli w mieszkaniu brakuje mebli, widać także wiele zaniedbań oraz usterek, to wynajmujący pobierze taką kaucję na rzecz naprawy mieszkania. Dodatkowo jeżeli zalegasz z opłatami, wynajmujący może zabrać także taką kaucje oraz żądać natychmiastowego opuszczenia mieszkania.

2. Inspekcja mieszkania.
Wynajmujący może chcieć sprawdzić stan mieszkania podczas wynajmu. Oczywiście muszą być do tego odpowiednie warunki, tzn. wynajmujący nie ma prawa wejść do lokalu bez Twojej wiedzy samemu. Takie spotkanie musi być wcześniej zaplanowane za Twoją zgodą.

3. Zwierzęta.
Możesz mieć w lokalu zwierzęta o ile wynajmujący wyrazi na to zgodę. Musisz jednak pamiętać, aby taka zgoda była wyrażona również w umowie. Miej także świadomość, że wszelkie szkody związane z posiadaniem pupila, będziesz musiał pokryć z własnej ręki.

4. Dokumentacja odbioru mieszkania
Jest to coś co uchroni Cię przed wynajmującym, który np. chciałby wyłudzić dodatkowe pieniądze z kaucji. Dokumentacje odbioru lokalu powinna być zrobiona na początku wprowadzenia się do niego wraz z dokładnymi zdjęciami szkód, które aktualnie występują oraz ogólnego stanu mieszkania. Dzięki temu masz pewność, że nikt nie wmówi Ci, że np. tego zadrapania nie było.

5. Umowa na czas określony.
Jeżeli w umowie masz konkretny okres wynajmu i nie ma zapisanych konkretnych przypadków możliwości wypowiedzenia jej, to umowa taka jest niewypowiadalna. Oznacza to, że musisz wynajmować przez cały okres, na który podpisałeś umowę. Wynajmujący może oczywiście ją zerwać po dwóch niezapłaconych czynszach, ale wcale nie musi.