UCIĄŻLIWE SĄSIEDZTWO

Aby uzyskać pełnię szczęścia w nowym lokum, nie tylko będzie się liczył wygląd nieruchomości, ale także jej otoczenie. Głośni sąsiedzi potrafią utrudnić życie we wspólnocie. Chociaż takie sytuacje nie zdarzają się często to warto wiedzieć, jakie ma się w tej sytuacji prawa. 

Po pierwsze spróbujcie załatwić sprawę polubownie. Warto porozmawiać z sąsiadem o sytuacjach, które nie dają Wam spokoju. Czasami taka rozmowa pozwoli na rozwiązanie wielu konfliktów – pamiętajcie, że dobre relacje z sąsiadami są niesamowicie cenne. 

Jeżeli rozmowa nie pomaga możecie oczywiście zgłosić ten fakt do wspólnoty oraz w razie incydentów takich jak głośne imprezy – zadzwonić na policję. Chociaż czasami i takie interwencje mogą nie przynieść pozytywnych skutków.

Pamiętajcie także, że łatwiej pozbyć się uciążliwego sąsiada w momencie kiedy wynajmuje on mieszkanie. Jeżeli jest on właścicielem, droga jest dużo cięższa – ale na pewno warta przebycia.

Ostatecznym krokiem jest wytoczenie powództwa o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do użytkowania lokalu lokatorowi, który „wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku”.

W takich przypadkach wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Nigdy nie pozwalajcie sąsiadom na utrudnianie Wam życia, ponieważ każdy ma prawo do odpoczynku we własnym mieszkaniu.